English

Babilanka İngilizce Deneyimi

Babilanka İngilizce Dil Eğitimi

Babilanka İngilizce dil eğitimi, Instagram üzerinde karşıma çıkan onlarca İngilizce eğitim reklamlarından biriydi ama dikkatimi diğerlerinden daha fazla çekti.

 

15 sene kadar önce okul sonrası İngilizce kursuna gitmiştim ama iş hayatı, hayat şartları derken birazda benden kaynaklanan sebeplerle doğru düzgün bir verim alamadım. Daha sonraki seneler içerisinde 2 kez daha kurs denemelerim oldu ama aynı şeyleri görmek ve önceki benzeri sebepler ile o defterleri kapadım. İşim ile ilgili İngilizce dokümanları okuyup anlayacak kadar İngilizce işimi görüyordu. Fakat İngilizce üzerine birçok şey yapmaya çalışsam da hala konuşamıyor olmak benim için kötü bir durumdu ve bu programda İngilizceyi öğretmekten çok İngilizce konuşmayı vadediyordu. Hem de 3 ay gibi kısa bir zamanda. Hemen internette kısa bir araştırma yaptım. Olumsuz yorumlarla karşılaşmadığım gibi olumlu yorumlar ile de karşılaşmadım. İllaki birkaç farklı sitede bazı yorumlar vardı ama denenmeden yapılan yorumlardı. Tam olarak emin olamasam da Ekim 2020 kursuna başlamaya ve Babilanka ile ilgili deneyimlerimi kendimce paylaşmaya karar verdim.

 

 • 1. gün: Her biri 10-15 arası cümleden oluşan 4 ders anlatıldı. Toplamda 11 dk. civarında sürüyor. Sonra bu 4 ders ve sonra anlatılacak olan 3 derste ki tüm cümleleri dinleyip gölgeleme tekniği ile 2 kez tekrar edilmesi isteniliyor ve yaklaşık 12 dk. sürüyor. Sonra 1. ders içindeki cümleler üstünde bireysel çalışma yapılması isteniliyor. Ben yaklaşık 3 dk. harcadım. Son olarak 1. ders içindeki cümleler okunurken dinlemenizi istiyor ve 1 dk. sürüyor.
 • 1. gün yorumum: Az çok bildiğim, daha önce zaten defalarca gördüğüm birçok cümleyi yeniden görmüş oldum. Fakat tekrar ederken birçok cümleyi doğru telaffuz edemedim. Birçok hece, hatta birçok kelime kaçırdım.

 

 • 1. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanlarının üstünde durarak her gün bir sonraki ders çalışması ile ekstra birkaç gramer dersi işlenmeye devam edildi.
 • 1. hafta yorumum: Bütün cümleler içerisinde bilmediğim birkaç kelime vardı sözlükten onlara baktım. Daha önce fark etmediğim ya da bilmediğim yeni kalıpları öğrenmiş oldum. İlk birkaç gün, ne olacak sürekli aynı şeyleri tekrar ederek diye düşünürken son günlerde cümleleri sorunsuzca ve zorlanmadan telaffuz etmeye başlayarak sanırım bu iş olacak demeye başladım. Şimdilik daha çok başındayız gelecek hafta neler olacak bakalım?

 

 • 8. gün: Yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan yeni 4 ders anlatıldı. Bu haftaya ait 7 ders’in gölgeleme antrenmanı yapıldı. O güne ait dersin bireysel çözümlemesi yapıldı. Bir önceki günün ve o güne ait derslerin dinleme antrenmanı yapıldı. Geçen haftaya ait derslerin unutulmaması için 2 farklı aktivasyon antrenmanı (Türkçeden İngilizceye çeviri) dersi yapıldı.
 • 8. gün yorumum: Günlük dilde kullanılacak kelime ve cümleler özenle seçilmiş ve yeni derste bilmediğim daha çok kelime ve cümle kalıpları mevcut. Gölgeleme antrenmanında tekrar ederken çok daha fazla zorlandım.

 

 • 2. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanları ve günlük derslerin bireysel çözümlemeleri devam etti. Bununla birlikte bu hafta başlayan Aktivasyon antrenmanları ile geçen hafta işlenen derslerin ne kadar akılda kaldığını anlamak için çalışmalar yapıldı. 2. aktivasyon antrenmanı ile gramer bilgisi anlatılmadan oturtulmaya çalışıldı. 9. gün verilen, kendini video’ya çekerek basit cümlelerin konuşulması ödevi, offline bir şekilde de olsa konuşma diyaloglarına hazırlık olarak başlanmış oldu.
 • 2. hafta yorumum: Bu hafta da yaklaşık 70-80 civarı cümleden oluşan dersler ile bilmediğim birçok kelime ve kalıplar öğrenmiş oldum. Aktivasyon antrenmanları ile geçmişte kullanılan kelime ve cümleler tekrardan kullandırılarak beynin bu bilgiler bana lazım oluyor o zaman artık bunları daha uzun süre hafızada tutayım demesini sağladı. 🙂 2. aktivasyon dersleri ile de, gerçekten neredeyse hiç gramer bilgisi anlatılmadan ve farkında olmadan gramer yapılarının nasıl kullanılması gerektiği oturtuluyor. Ödev olarak basit bir şekilde 15 civarı fotoğrafta olanları anlatarak kendinizi videoya çekiyorsunuz. Evet o anda karşınızda birisi yok! yani korkmanıza veya heyecanlanmanıza gerek yok. Fakat onu birisi daha sonra açıp izleyecek yani birisine konuşmuş olacaksınız ve gerçek konuşma diyaloglarına başladığınızda artık daha önceden tecrübe etmiş olduğunuz için sorunsuz olarak konuşmanızı sağlayacak en güzel yöntemlerden biri de bu oluyor sanırım.

 

 • 15. gün: Yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan yeni 4 ders anlatıldı. Bu haftaya ait 7 ders’in gölgeleme antrenmanı yapıldı. O güne ait dersin bireysel çözümlemesi yapıldı. Bir önceki günün ve o güne ait derslerin dinleme antrenmanı yapıldı. Geçen haftaya ait derslerin unutulmaması için  aktivasyon antrenmanı ve yeni cümleler oluşturmayı sağlayan 2. Aktivasyon antrenmanı yapıldı.
 • 15. gün yorumum: Aslında daha önce birçok kez gördüğümüz bildiğimiz günlük dilde çokça kullanılacak basit kelime ve cümle kalıpları seçilmiş.  Gölgeleme antrenmanında tekrar ederken çoğu basit gelse de bazı yerlerde de takılmadım değil. Aslında daha önceleri defalarca gördüğüm ve okuduğum kelimeler ama hiç sesli olarak konuşmadığım için haftanın ilk günlerinde zorlanıyorum ama hafta sonuna doğru geldikçe artık oturuyor ve konuşmak kolaylaşıyor. Bu motivasyonla da çalışmak daha güzel ve zevkli hale geliyor.

 

 • 3. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanları ve günlük derslerin bireysel çözümlemeleri devam etti. Aktivasyon antrenmanları ile geçen hafta işlenen derslerin ne kadar akılda kaldığını anlamak ve geliştirmek için çalışmalar yapıldı. 2. aktivasyon antrenmanı ile yeni cümle oluşturma çalışmaları  yapıldı. Bu hafta verilen, kendini video’ya çekerek bir yerden bir yere yol tarifi, birçok resmin anlatılması, kendimizden ve aile bireylerinden bahsetme ödevleri ile konuşma diyaloglarına hazırlık çalışmaları yapıldı.
 • 3. hafta yorumum: Her hafta yeni dersler ile günlük kullanılabilecek bir çok kelime ve cümle kalıpları öğreniyorum. Aktivasyon çalışmaları ile geçmiş çalışmalar pekiştirildiğinde hem kalıcılık sağlıyor hem de yeni cümle kurulumu çalışmalarında daha önce hiç karşılaşmadığım cümleleri bile oluşturabiliyor olmak gerçekten heyecan verici geliyor.

 

 • 22. gün: Bu haftaki konular biraz çoğaldı ve zorlaştı, yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan 4 yeni ders anlatıldı ve ders süresi 20 dk.’ya çıktı. standart düzende, çözümleme, gölgeleme antrenmanı, bireysel çözümleme, dinleme antrenmanı, aktivasyon antrenmanı ve 2. aktivasyon antrenmanı şeklinde devam etti.
 • 22. gün yorumum: Günlük hayatta kullanılacak olan cümleler ile çalışılmaya devam ediliyor ve bunun çok daha verimli olacağı düşüncesindeyim.

 

 • 4. hafta : Çalışmalar, çözümleme, gölgeleme, bireysel çözümleme, dinleme ve aktivasyon çalışmaları şeklinde aynı düzende devam etti.
 • 4. hafta yorumum: Mevcut hayat şartlarından dolayı dersleri biraz aksattım, geçen haftadan kalan ödevi maalesef tamamlayamadım, üstüne bu haftanın ödevi de var ve ben dersleri 3-4 gün kadar geriden takip ediyorum.

 

 • 5. hafta : Çalışmalar, çözümleme, gölgeleme, bireysel çözümleme, dinleme ve aktivasyon çalışmaları şeklinde aynı düzende devam etti.
 • 5. hafta yorumum: Çalışmaların bu düzende planlanmış olması çok verimli, kısa süreli sıkmayan ders anlatımı, konuşma çalışması, bireysel çalışma ile kelimelerin cümlelerin üstünde çalışma, dinleme ve aktivasyon çalışmaları ile tekrar ve yeni cümle kurma çalışmaları bir dili öğrenebilmenin en verimli yollarından biri olmalı. Geçen haftadan kalan eksikliklerimi bu hafta sonunda ancak toparlayabildim, Öncesinden bir uyarı yapılmıştı, bir gün dersi kaçırırsanız ertesi gün mutlaka tamamlayın diye fakat maalesef ipin ucunu biraz fazla kaçırdım ve toparlaması gerçekten zor oldu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir