Windows Server 2016

RAID Nedir

RAID Nedir

RAID Sunucu donanımına bağlı diskleri, yüksek güvenirlik ve potansiyel olarak yüksek performans sağlamak üzere yapılandırmak için kullanılan bir teknolojidir.

 

RAID birden çok diski RAID dizisi adı verilen tek bir mantıksal birimde birleştirerek depolama sistemlerini uygular. Yapılandırmaya bağlı olarak, bir RAID disizinde bulunan bir veya daha fazla fiziksel diskin arızalanmasına dayanabilir veya tek bir disk gibi kullanılarak yüksek performans sağlanabilir.

Şirketlerde sunucuların her zaman kullanılabilir olması önemlidir. Sunucu modellerine göre birçok sunucu yedekli güç kaynağı, yedekli network kartları gibi birçok yedekli bileşenler sağlar. Bu yedekliliğin amacı, sunucudaki bir bileşen arızalansa bile sunucunun hizmet vermesini sağlamaktır. RAID, Windows Server 2016 sunucularını planlarken ve dağıtırken kullanabileceğiniz önemli bir bileşen olarak disk yedekliği sağlar.

 

RAID Nasıl Çalışır.

RAID, sunucu üstünde çalışan bir veya daha fazla disk başarısız olsa bile disk sisteminin çalışmaya devam edebilmesini sağlamak için ek diskler kullanarak hataya dayanıklılık sağlar. RAID hata toleransı için 2 seçenek kullanılır.

  • Disk Mirorring. Disk mirror ile bir diske yazılan tüm bilgiler diğer bir diske de yazılır. Disklerden biri bozulursa, diğer disk hala kullanılabilir durumdadır.
  • Parity Bilgisi. Bir disk üzerinde oluşacak arıza durumunda disk üzerindeki verileri hesaplamak için kullanılır. Sunucu veya Raid Controler Kart, disklere yazılan her veri bloğu için parity bilgisini hesaplar ve sonra bu bilgileri başka bir diskte veya birden çok diskte depolar. Disklerden biri arızalanırsa, bu parity bilgisinden yeniden hesaplama yaparak kaybolan veri yeniden oluşturulur.

RAID alt sistemleri ayrıca disk okuma ve yazma işlemlerini birden çok diske dağıtarak tek bir diskten daha iyi performans sağlayabilir. Örneğin striped disk uygulanırken, bu disk grubu içerisindeki tüm disklere aynı anda yazabilir ve okuyabilir. Benzer yapılandırma seçenekleri ile disk performanslarına da önemli iyileştirmeler sağlanabilir.

Not: RAID, disk arızları için yüksek seviyede hata toleransı sağlasa da geleneksel yedekleme sistemlerinin yerine geçmez. Herhangi bir elektriksel arıza sebebi ile tüm diskler arızalanırsa, geleneksel yedekleme sistemlerinden verinize ulaşabilmeniz gerekir.

 

Donanımsal RAID ve Yazılımsal RAID

Donanımsal RAID. Sunucuya RAID Controller Kart takılarak uygulanır ve kendi yazılımı üzerinden gerekli disk yapılandırması gerçekleştirilir. Bu yöntem kullanıldığında RAID yapılandırması işletim sisteminden gizlenir. İşletim sistemi RAID dizisini tek bir disk olarak kullanır. İşletim sisteminde yapmanız gereken tek işlem diskler üzerinde volume’lar oluşturmanızdır.

Yazılımsal RAID. Sunucuda bulunan tüm diskleri işletim sistemi içerisinden yapılandırarak Yazılımsal RAID gerçekleştirebilirsiniz. Windows Server 2016, RAID yazılımının kullanımını destekler ve birkaç farklı RAID seviyesi yapılandırmak için Disk Management’ı kullanıma sunar.

Donanımsal veya yazılımsal RAID uygulamayı seçerken bazı özellikleri göz önünde bulundurun.

  • Donanımsal RAID, RAID özelliği olan Disk Controller kartları gerektirir. Yeni sunuculardaki Disk Controller’ın çoğu bu özelliğe sahiptir.
  • Donanımsal RAID’i yapılandırmak için RAID Controller’a ait yönetim programına erişmeniz gerekir. Normalde buna, sunucu önyükleme işlemi sırasında veya yönetim yazılımını çalıştıran bir web arayüzü üzerinden erişebilirsiniz.
  • Yazılımsal RAID yapılandırması ile sistem ve boot volume içeren bir yapılandırma yaparsanız, disk arızası ile karşılaştığınızda bazı ek yapılandırmalar gerçekleştirmek gerekir. RAID yapılandırması işletim sistemi tarafından yönetildiğinden, disk arızası durumunda boot yapılandırmasını diğer disk üzerinden olacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Donanımsal RAID’de böyle bir işleme gerek yoktur.
  • Eski sunucularda parity bilgisi kullanırken Yazılımsal RAID daha performanslı olabilir. Sunucu üzerindeki işlemciler, Eski RAID Controller Kart’lardan daha performanslı şekilde parity bilgisi hesaplayabilir. Yeni sunucularda bu sorun ile karşılaşmazsınız.

 

RAID Seviyeleri

RAID uygulayacağınız zaman ihtiyacınız olan RAID seviyesi seçimi ile ilgili bilgiye sahip olmanız gerekir.

Aşağıdaki tabloda RAID seviyeleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

 

SeviyeAçıklamaPerformansDisk Alanı KullanımıYedeklilikYorum
RAID 0Parity ya da Mirroring olmadan disk seti sağlar. Veri herbir diske parçalanarak yazılır.Yüksek Yazma ve Okuma Hızı PerformansıDisklerin sağladığı toplam alan kullanılır.Yedeklilik yoktur. Bir disk hatasında bütün veri kaybolur.Yalnızca yüksek performans gerektiren ve veri kaybını tolere edebileceğiniz durumlarda kullanın.
RAID 1Mirror disk seti sağlar. Veri aynı anda her iki diske de yazılır.İyi PerformansSet içerisindeki en küçük disk alanı kadar kullanılır.Tek bir disk hatası tolere edilir.Genellikle Sistem ve Boot volume’ları Donanımsal RAID olarak kullanılır.
RAID 2Veri her bir diske bit seviyesinde yazılır, parity bilgisi bir veya daha fazla diske yazılabilir.Son Derece Yüksek PerformansKullanılan disklerden biri veya daha fazlası parity diski olarak ayrılır.Tek bir disk hatası tolere edilir.Bütün diskler senkron şekilde çalışır, çoklu işlemler için performans kaybı olur.  Nadiren kullanılır.
RAID 3Veri her bir diske byte seviyesinde yazılır, parity bilgisi bir veya daha fazla diske yazılabilir.Çok Yüksek Performans1 Disk parity diski olarak kullanılır.Tek bir disk hatası tolere edilir.Bütün diskler senkron şekilde çalışır, çoklu işlemler için performans kaybı olur.  Nadiren kullanılır.
RAID 4Veri her bir diske blok seviyesinde yazılır, parity bilgisi bir diske yazılır.İyi Okuma Performansı, Zayıf Yazma Performansı1 Disk parity diski olarak kullanılır.Tek bir disk hatası tolere edilir.Nadiren kullanılır.
RAID 5Veri her bir diske blok seviyesinde yazılır, parity bilgisi bir diske yazılır. Parity bütün disklere dağıtılır.İyi Okuma Performansı, Zayıf Yazma Performansı1 disk boyutu kadar parity alanı kullanılır.Tek bir disk hatası tolere edilir.Performanın kritik olmadığı ancak disk kullanımının en üst düzeye çıkarmanın önemli olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır.
RAID 6Veri her bir diske blok seviyesinde yazılır, parity bilgisi iki diske yazılır. Parityler bütün disklere dağıtılır.İyi Okuma Performansı, Zayıf Yazma Performansı2 disk boyutu kadar parity alanı kullanılır.2 disk hatasına kadar tolere edilir.Performanın kritik olmadığı ancak disk kullanımını ve kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmanın önemli olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır.
RAID 1+0 (Veya 10)2 RAID 1 setin RAID 0 ile birleştirilmiş halidir. Veri 2’ye ayrılarak mirror setlere dağıtılır.Çok İyi Okuma ve Çok İyi Yazma PerformansıDisklerin yarısı kadar alan kullanılır.Mirror seti bozmayacak 2 veya daha fazla disk hatasını kadar tolere edilir.Performanın ve yedekliliğin kritik olduğu, maliyetin kabul edilebilir olduğu senaryolarda sıklıkla kullanılır.

“RAID Nedir” için 1 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.