Windows Server 2016

Windows Server 2016 Yenilikleri

Windows Server 2016, Windows Server’ın önceki sürümlerine göre birçok yeni özellik ve birçok iyileştirme barındırır.

Bu özelliklerden ve gelişmelerden bazıları ilk olarak Windows Server 2012 veya Windows Server 2012 R2’de kullanılmaya başlanırken diğerleri Windows Server 2016 için yenidir.

 

Windows Server 2012 veya Windows Server 2012 R2 ile sunulan yeni özellikler ve geliştirmeler.

Work Folders. Şirket verilerinin hem domain’e dahil edilmiş bilgisayarlar ile hem de domain’e dahil edilmemiş bilgisayarlar ile erişim ve senkronizasyonu sağlayan mekanizmayı sağlar.

DHCP Failover. 2 adet DHCP Server kurulumu yaparak birinin hizmet vermemesi durumunda istemci bilgisayarların herhangi bir problem yaşamadan diğerinden hizmet alarak IP konfigürasyonlarının yapılmasını sağlar.

IP Adress Management (IPAM). Şirket networkünde bulunan IP altyapısını izleme ve yönetebilmenizi sağlar. IPAM ile DHCP ve DNS çalıştıran sunucuları izleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Dynamic Access Control. Claims bazlı yetkilendirme platformudur. Şirketinizdeki dosya kaynaklarına erişimi kontrol etmenizi sağlar. Kullanıcıların Active Directory üzerindeki tanımlarına ve kaynaklara erişmek için kullanılan bilgisayarların yapılandırılmasına göre erişim denetimi izinleri uygulamanızı sağlar.

Data Deduplacation. Disk üzerindeki verilerin birden fazla tekrarlarını bulmayı ve kaldırmayı sağlar. Dosyaları küçük parçalara bölerek aynı olan parçaları bulur ve her bir parçanın bir kopyasını saklayarak veri tekilleştirme yapar. Böylece disk üzerinde daha az alanda daha fazla veri depolanmasını sağlar.

Data Deduplication ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Data Deduplication

Storage Spaces. Kritik sistemler için uygun maliyetli, yüksek erişilebilirlik sağlayan, ölçeklenebilir, esnek bir depolama alanı sağlar. Sunucu donanımı üzerindeki diskleri bir havuzda toplayarak kullanmanızı sağlar.

Storage Spaces ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Storage Spaces

Storage Tiers. Sık kullanılan verileri otomatik olarak daha hızlı diskler üzerine, daha az kullanılan verileri de daha yavaş olan diskler üzerine otomatik olarak taşınmasını sağlar.

Domain Controller Sanallaştırması için daha iyi destek. Sanal olarak kurulan Domain Controller sunucularında sanallaştırmanın getirdiği bazı olaylardan dolayı GenerationID olarak bilinen özellik değişir, bu değişiklik sunucunun normal olarak kapanıp açılma işlemi sırasında kontrol edildiğinde bir uyumsuzluk olarak algılanıp bir dizi işlevsel hatalara sebep olabilir. Bu geliştirme ile sanal Domain Controller üzerinde yinelenen güvenlik ilkelerinin oluşmasını önlemek için gerekli güvenlik önlemleri kullanılır.

Sanal Domain Controller Klonlama. Mevcut Sanal Domain Controller sunucularını klonlama yeteneği ile yeni Domain Controller sunucularını kolay bir şekilde oluşturabilmenizi sağlar.

Sanal Domain Controller Klonlama ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Domain Controller Cloning

 

Windows Server 2016 ile sunulan yeni özellikler ve geliştirmeler.

Windows Server Containers ve Hyper-V Containers. Konteynerler uygulamaları işletim sistemi ortamından izole etmenizi sağlar. Bu işlem güvenliği ve güvenirliği artırır. Windows konteynerler birbirinden yalıtılır ama ana bilgisayar işletim sisteminde çalışır. Hyper-V konteynerleri sanal bir makine üzerinde çalıştıklarından ayrıca izole edilirler.

Windows Server Containers ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Containers

Docker. Konteyner yönetimi için kullanılan bir teknolojidir. Docker genellikle Linux işletim sistemleri ile ilişkili olduğu düşünülse de Windows Server 2016 Docker’a Windows Konteyner ve Hyper-V konteynerleri yönetme desteğini sağlar. Docker’ın en son sürümü Windows Server 2016 için Docker Enterprise Edition, tüm Windows Server 2016 işletim sistemleri üzerinde ücretsiz olarak kullanılabilir.

Docker ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Docker Kurulumu

Rolling upgrades for Hyper-V and storage clusters. Hali hazırda çalışan Windows Server 2012 R2 failover cluster yapısına yeni bir Windows Server 2016 nodu eklemenizi sağlar, bütün node’lar Windows Server 2016’ya yükseltilinceye kadar Windows Server 2012 R2 işlev düzeyinde çalışmaya devam eder.

The ability to hot add and hot remove virtual memory and network adapters from virtual machines. Windows Server 2016 Hyper-V üzerindeki sanal sunucularında artık sanal makineler çalışırken sanal bellek ve ağ bağdaştırıcıları ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Hot Add Feature ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Hyper-V Hot Adding Feature

Nested virtualization. Windows Server 2016 Hyper-V üzerindeki sanal makineler içinde Hyper-V sanal makineler çalıştırmanızı sağlayan iç içe sanallaştırmayı kullanabilirsiniz.

Nested Virtualization ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Nested Virtualization

Shielded virtual machines. Sanal makinelerinizi yetkisiz erişimlere karşı korunmasına yardımcı olur. Böylece sanal makineleriniz ve disklerinin yetkisiz bir şekilde dışarı çıkarılmasının önüne geçebilirsiniz.

Shielded Virtual Machines ile ilgili detaylı bilgi için: Windows Server 2016 Hyper-V Shielded Virtual Machines

PowerShell Direct. Bu özellik ile birlikte, yeni oluşturduğunuz sanal sunucuların Network ayarlarını daha tanımlamadan önce veya Firewall ayarları güvenlik ilkeleri gibi tanımları kullanmadan Windows PowerShell komutlarını çalıştırabilmenizi sağlar.

Power Shell Direct ile ilgili detaylı bilgi için: PowerShell Direct ile Windows Sanal Makineleri Yönetmek

Windows Defender. Sunucuları kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar. Windows Defender arabirimi varsayılan olarak yüklenmese de kötü yazılımlara karşı koruma amaçlı güncellemeleri otomatik olarak alır.

Storage Spaces Direct. Bir cluster içerisinde bulunan sunuculardaki diskleri bir havuzda toplayarak uygun maliyetli, yüksek erişilebilirlik sağlayan, ölçeklenebilir, esnek bir depolama alanı sağlar. Bu havuz üzerinde sanal diskler oluşturup kullanmanızı sağlar.

Storage Replica. Bu özellik Volume’leri senkron veya asenkron bir şekilde blok düzeyinde çoğaltmanızı sağlar.

Microsoft Passport. Bu hizmet ile kullanılan şifreleri, kayıtlı bir cihaz, Windows Hello veya PIN kodundan oluşan iki faktörlü kimlik doğrulaması ile değiştirir. Böylece hem daha güvenli hem de daha rahat bir oturum açma deneyimi sağlar.

“Windows Server 2016 Yenilikleri” için 1 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.