Windows Server 2016

Windows Server 2016 Yönetim Araçları

Microsoft Windows Server 2016 Yönetimi

Windows Server 2016 kurulumu yapıldıktan sonra sunucu yönetimi için kullanılan farklı araçlar bulunmaktadır.

 

Server Manager : Windows Server 2016 Desktop Experience ile birlikte gelen asıl yönetim aracıdır. Bu konsol üzerinden doğrudan ve uzaktaki diğer sunucuları yönetebilirsiniz. Isterseniz gruplayarak aynı yönetim görevlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Windows PowerShell remoting and PowerShell Direct : Windows PowerShell günlük yönetim görevlerini gerçekleştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir komut dosyası dili ve komut satırı arabirimidir. Doğrudan ve Uzak Windows Server 2016 sunucuları düzgün yapılandırdıktan sonra PowerShell komutları veya PowerShell Script’leri ile sunucuları yönetebilirsiniz. Windows Server 2016 ile birlikte gelen PowerShell Direct ile Hyper-V sunucularında bulunan sanal sunucularınızı network bağlantıları olmadan da PowerShell komutları ile yönetebilirsiniz.

PowerShell Direct ile detaylı bilgi için : PowerShell Direct İle Windows Sanal Makineleri Yönetmek

Remote Shell : Windows Remote Shell (WinRS), WinRM destekleyen sunucuları doğrudan ve uzaktan yönetmenizi sağlayan komut satır tabanlı yönetim aracıdır.

Remote Desktop : Uzak sunuculara Remote Desktop uygulaması ile bağlanıp ekran görüntüsüne sahip olacağınız bir yönetim aracıdır. Server Core versiyonları için Sconfig.cmd ile Remote Server desteğinin açılması gerekmektedir.

Group Policy : Uzaktan merkezi olarak Windows Server, Windows Server Core ve diğer Windows bilgisayarları yönetebileceğiniz yönetim aracıdır.

Uzaktan yönetim araçlarını kullanabilmek için gerekli tanımların Firewall üzerinde yapılması gerekmektedir.

Server core versiyonunda sunulan yönetim konsolu limitli olduğundan sunucunun network ve firewall ayarlarını tanımladıktan sonra uzaktan yönetim özelliklerini kullanmak daha iyi bir yöntem olabilmektedir.

Sunucu üstünde bir rolü yüklediğinizde de o rol için kullanılacak yönetim konsolunu da yüklemeniz gerektiği ile ilgili bir uyarı alırsınız. Bu durumlardan dolayı Windows 10 bilgisayarınızın bile üzerine yükleyebileceğiniz RSAT (Remote Server Administration Tool) yönetim konsolunu yüklemeniz en pratik yöntem olabilir. RSAT, Server Manager, Active Directory Administrative Center, ve yönetim konsollarının tümünü içerir. RSAT kurmadan önce indirmeniz gerekir.

“Windows Server 2016 Yönetim Araçları” için 1 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.