Mac-Os-X-Yosemite

Mac Os X Yosemite’ın Açılış Ekranında Donması

Apple her yeni işletim sistemi lansmanında dünyanın en başarılı ve en stabil çalışan işletim sistemi diye lanse ettiği Mac Os X ailesinin sonuncusu olan Mac Os X Yosemite İşletim sistemine geçtikten sonra birçok kişinin şikayet ettiği konulardan biri açılış ekranında Progress Bar’ın belli bir oranda ilerledikten sonra takılıp kalması.

Genelde işletim sisteminde beklenmedik sebeplerden dolayı yeniden başlaması yada takılma sonrası elle kapatılmaya zorlanması sonrası karşımıza çıkan Yosemite’in açılış ekranında takılıp kalması probleminin farklı çözümleri bulunmakta.

Güvenli Mod’da Başlatma (Safe Mode) Bilgisayar kapalıyken güç tuşuna bastıktan hemen sonra duyulan açılış sesinden sonra sol tarafta bulunan Shift tuşuna basılı tutularak işletim sistemi açılır ve shutdown seçeneği ile bilgisayar normal şekilde kapatılıp tekrar açılır.

Tek Kullanıcı Modunda Başlatma (Single User Mode)
Bilgisayar kapalıyken güç tuşuna bastıktan hemen sonra duyulan açılış sesinden sonra Command + S tuşuna basılarak tek kullanıcı modunda başlatılır ve reboot komutu ile bilgisayar yeniden başlatılır.

Ayrıntılı Modda Başlatma (Verbose Mode)
Bilgisayar kapalıyken güç tuşuna bastıktan hemen sonra duyulan açılış sesinden sonra Command + V tuşuna basılarak ayrıntılı modda başlatılır ve reboot komutu ile bilgisayar yeniden başlatılır.

Disk İzinlerini Onarma (Repair Disk Permission)
Bilgisayarı güvenli modda yada Command + R tuş kombinasyonu ile ön yükleme modunda başlattıktan sonra Disk izlencesi başlatılır ve İlk yardım menüsünden önce Disk izinleri doğrulanır ve herhangi bir bulgu varsa sonrasında disk izinleri onarılır ve bilgisayar yeniden başlatılır.

 NVRAM Sıfırlama (NVRAM – PRAM Reset)
Ekran çözünürlüğü, Başlangıç diski seçimi, En son çekirdek hatası bilgisi problemlerini düzeltmek için kullanılan NVRAM Resetleme işlemide bu problemin giderilmesinde etkin olabilmektedir.
Bilgisayar kapalıyken güç tuşuna bastıktan hemen sonra Command + R  + Option + P tuşları kombinasyonuna basılı tutulur. Bilgisayar yeniden başlatılıp başlangıç sesi duyulana kadar tuşlar basılı tutulur.

Yeniden Yükleme (Reinstall Mac Os X)
Yapılan bütün işlemlere rağmen problem düzelmiyorsa işletim sistemi dosyalarının yeniden yüklenmesi gerekmektedir.
Bilgisayarı Command + R tuş kombinasyonu ile ön yükleme modunda başlattıktan sonra Os X’i yeniden yükle seçeneği ile işletim sistemi yeniden yüklenir. (Bu işlemde disk formatlanmadan yeniden kurulum yapıldığı için herhangi bir dosya kaybı yaşamayıp, daha önce kurulmuş olan programlarınızı yeniden kurmanız gerekmeyecektir.)

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.