Azure

Azure Üzerine Sunucu Yedeklemesi

Azure Üzerine Sunucu Yedeklemesi

Sucularımızı, karşılaşabileceğimiz arıza, veri kaybı veya felaket senaryolarına karşı koruyabilmek için düzenli olarak yedekliyoruz. Azure Backup’ın sağladığı ufak bir tool olan Microsoft Azure recovery Services (MARS) Agent’ı ile önemli bilgisayar ve sunucu yedeklerimizi kolay, güvenilir ve uygun maliyetler ile Azure üzerine alabiliriz.

Neden Azure üzerine yedekleme yapmalıyım?

Azure üzerinde bulundurduğu birçok hizmet gibi Recovery Services hizmeti de uygun maliyetler ile kolaylıklar sağlıyor. Ortalama bir sunucunun System State yedeğinin 50 GB civarında olduğunu düşünürsek aylık 5$ gibi maliyete başka bir yatırım yapmadan güvenli bir şekilde yedek alabiliyoruz.

 

Azure üzerine Sunucu yedeklemesini nasıl yapacağım?

Azure üzerine yedek alabilmek için yapmanız gerekenler gayet basit;

  • Azure üyeliği oluşturun. (Azure Subscribtion)
  • Azure portalı üzerinde Recovery Services vaults oluşturun ve Backup konfigürasyonunuzu oluşturun.
  • Oluşan Backup Agentı indirip sunucu üzerinde kurulumunu gerçekleştirin.
  • Backup Policyinizi konfigüre edin.

Haydi şimdi biraz daha detaylı bakalım.

 

İlk bölüm: Azure Subscription

Eğer Azure üyeliğiniz yoksa https://azure.microsoft.com adresinden bir hesap oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Azure Üyeliği ile ilgili daha önceki yazım için http://www.melihatasoylu.com/azure-ucretsiz-hesap-olusturma

 

İkinci bölüm: Recovery Services Vaults oluşturma

Eğer bir üyeliğiniz varsa https://portal.azure.com adresinden giriş yapın.

Açılan Dashboardda “More Services”den “Recovery Services vaults”u seçin.

 

Azure Üzerine Sunucu Yedeklemesi Sucularımızı karşılaşabileceğimiz arıza, veri kaybı veya felaket senaryolarına karşı koruyabilmek için düzenli olarak yedekliyoruz. Azure Backup’ın sağladığı ufak bir tool olan Microsoft Azure recovery Services (MARS) Agent’ı ile önemli bilgisayar ve sunucu yedeklerimizi kolay, güvenilir ve uygun maliyetler ile Azure üzerine alabiliriz. Neden Azure üzerine yedekleme yapmalıyım? Azure üzerinde bulundurduğu birçok hizmet gibi Recovery Services hizmeti de uygun maliyetler ile kolaylıklar sağlıyor. Ortalama bir sunucunun System State yedeğinin 50 GB civarında olduğunu düşünürsek aylık 5$ gibi maliyete başka bir yatırım yapmadan güvenli bir şekilde yedek alabiliyoruz. Azure üzerine Sunucu yedeklemesini nasıl yapacağım? Azure üyeliği oluşturun. (Azure Subscribtion) Azure portalı üzerinde Recovery Services vaults oluşturun ve Backup konfigürasyonunuzu oluşturun. Oluşan Backup Agentı indirip sunucu üzerinde kurulumunu gerçekleştirin. Backup Policyinizi konfigüre edin. İlk bölüm: Azure Subscription Eğer Azure üyeliğiniz yoksa https://azure.microsoft.com adresinden bir hesap oluşturabilirsiniz. Ücretsiz Azure Üyeliği ile ilgili daha önceki yazım için http://www.melihatasoylu.com/azure-ucretsiz-hesap-olusturma İkinci bölüm: Recovery Services Vaults oluşturma Eğer bir üyeliğiniz varsa https://portal.azure.com adresinden giriş yapın. Açılan Dashboardda “More Services”den “Recovery Services vaults”u seçin.

 

“Add” düğmesine basın, Recovery Services adı, Subscription, Resource Group ve Location bilgilerini doldurduktan sonra “Create” düğmesine basarak Recovery Services vault oluşturun.

Azure_Create_Recovery_Services_Vaults

 

Recovery Services vault kısa bir süre sonra oluşacaktır fakat portal’da görebilmek için refresh düğmesine basmanız gerekebilir.

Azure_Refresh

 

Recovery Services Vault oluştuktan sonra Backup Konfigürasyonunu yapmamız gerekiyor. Bunun için “Backup” düğmesine basıyoruz.

Azure_Backup

 

Sunucumuzun Azure’da mı yoksa veri merkezinde mi çalıştığı bilgisini seçtikten sonra alacağımız backup tipini/tiplerini seçiyoruz ve “Prepare Infrastructure” düğmesine basarak Recovery Services Agent’ın hazırlanmasını sağlıyoruz.

Azure_Prepare_Infrastructure

 

Recovery Services Agent hazırlandığında bilgisayarımıza indiriyoruz.

Azure_MARS_Download

 

Azure üzerindeki bize ait olan Recovery Services Vault kaydı için gerekli olan credentials bilgilerinin olduğu register dosyasını da indiriyoruz.

Azure_Vault_Credential_File

 

Üçüncü bölüm: Backup Agent kurulumu

Azure portalından indirdiğimiz Recovery Services Agent ve Register dosyasını yedek alacağımız sunucu yada bilgisayara kopyalayarak kurulumunu yapıyoruz.

Azure_register

Kurulum bittikten sonra kayıt işlemi için register dosyasını gösteriyoruz.

Azure_register2

 

Dördüncü bölüm: Backup Policy konfigürasyonu

Recovery Services Agent kurulumu bittikten sonra Windows Azure Backup’ın Action menüsünden “Schedule Backup”ı çalıştırarak Backup Policy konfigürasyonunu tanımlıyoruz.

Azure_Backup_Schedule

 

 

Azure_selectBackup

 

Azure_Backup_Schedule2

 

 

Azure_ScheduleFilesAndFolders

 

Azure_RetentionFilesAndFolders

 

Azure_InıtialBackup

 

Azure_Confirm

 

Azure_Modify2

 

Artık Azure üzerine yedek alabiliriz.

Azure_Backup_Now

 

 

“Azure Üzerine Sunucu Yedeklemesi” için 1 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.