English

Babilanka İngilizce Deneyimi

Babilanka İngilizce Dil Eğitimi

Babilanka İngilizce dil eğitimi, Instagram üzerinde karşıma çıkan onlarca İngilizce eğitim reklamlarından biriydi ama dikkatimi diğerlerinden daha fazla çekti.

15 sene kadar önce okul sonrası İngilizce kursuna gitmiştim ama iş hayatı, hayat şartları derken birazda benden kaynaklanan sebeplerle doğru düzgün bir verim alamadım. Daha sonraki seneler içerisinde 2 kez daha kurs denemelerim oldu ama aynı şeyleri görmek ve önceki benzeri sebepler ile o defterleri kapadım. İşim ile ilgili İngilizce dokümanları okuyup anlayacak kadar İngilizce işimi görüyordu. Fakat İngilizce üzerine birçok şey yapmaya çalışsam da hala konuşamıyor olmak benim için kötü bir durumdu ve bu programda İngilizceyi öğretmekten çok İngilizce konuşmayı vadediyordu. Hem de 3 ay gibi kısa bir zamanda. Hemen internette kısa bir araştırma yaptım. Olumsuz yorumlarla karşılaşmadığım gibi olumlu yorumlar ile de karşılaşmadım. İllaki birkaç farklı sitede bazı yorumlar vardı ama denenmeden yapılan yorumlardı. Tam olarak emin olamasam da Ekim 2020 kursuna başlamaya ve Babilanka ile ilgili deneyimlerimi kendimce paylaşmaya karar verdim.

 

 

 • 1. gün: Her biri 10-15 arası cümleden oluşan 4 ders anlatıldı. Toplamda 11 dk. civarında sürüyor. Sonra bu 4 ders ve sonra anlatılacak olan 3 derste ki tüm cümleleri dinleyip gölgeleme tekniği ile 2 kez tekrar edilmesi isteniliyor ve yaklaşık 12 dk. sürüyor. Sonra 1. ders içindeki cümleler üstünde bireysel çalışma yapılması isteniliyor. Ben yaklaşık 3 dk. harcadım. Son olarak 1. ders içindeki cümleler okunurken dinlemenizi istiyor ve 1 dk. sürüyor.
 • 1. gün yorumum: Az çok bildiğim, daha önce zaten defalarca gördüğüm birçok cümleyi yeniden görmüş oldum. Fakat tekrar ederken birçok cümleyi doğru telaffuz edemedim. Birçok hece, hatta birçok kelime kaçırdım.

 

 • 1. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanlarının üstünde durarak her gün bir sonraki ders çalışması ile ekstra birkaç gramer dersi işlenmeye devam edildi.
 • 1. hafta yorumum: Bütün cümleler içerisinde bilmediğim birkaç kelime vardı sözlükten onlara baktım. Daha önce fark etmediğim ya da bilmediğim yeni kalıpları öğrenmiş oldum. İlk birkaç gün, ne olacak sürekli aynı şeyleri tekrar ederek diye düşünürken son günlerde cümleleri sorunsuzca ve zorlanmadan telaffuz etmeye başlayarak sanırım bu iş olacak demeye başladım. Şimdilik daha çok başındayız gelecek hafta neler olacak bakalım?

 

 • 8. gün: Yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan yeni 4 ders anlatıldı. Bu haftaya ait 7 ders’in gölgeleme antrenmanı yapıldı. O güne ait dersin bireysel çözümlemesi yapıldı. Bir önceki günün ve o güne ait derslerin dinleme antrenmanı yapıldı. Geçen haftaya ait derslerin unutulmaması için 2 farklı aktivasyon antrenmanı (Türkçeden İngilizceye çeviri) dersi yapıldı.
 • 8. gün yorumum: Günlük dilde kullanılacak kelime ve cümleler özenle seçilmiş ve yeni derste bilmediğim daha çok kelime ve cümle kalıpları mevcut. Gölgeleme antrenmanında tekrar ederken çok daha fazla zorlandım.

 

 • 2. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanları ve günlük derslerin bireysel çözümlemeleri devam etti. Bununla birlikte bu hafta başlayan Aktivasyon antrenmanları ile geçen hafta işlenen derslerin ne kadar akılda kaldığını anlamak için çalışmalar yapıldı. 2. aktivasyon antrenmanı ile gramer bilgisi anlatılmadan oturtulmaya çalışıldı. 9. gün verilen, kendini video’ya çekerek basit cümlelerin konuşulması ödevi, offline bir şekilde de olsa konuşma diyaloglarına hazırlık olarak başlanmış oldu.
 • 2. hafta yorumum: Bu hafta da yaklaşık 70-80 civarı cümleden oluşan dersler ile bilmediğim birçok kelime ve kalıplar öğrenmiş oldum. Aktivasyon antrenmanları ile geçmişte kullanılan kelime ve cümleler tekrardan kullandırılarak beynin bu bilgiler bana lazım oluyor o zaman artık bunları daha uzun süre hafızada tutayım demesini sağladı. 🙂 2. aktivasyon dersleri ile de, gerçekten neredeyse hiç gramer bilgisi anlatılmadan ve farkında olmadan gramer yapılarının nasıl kullanılması gerektiği oturtuluyor. Ödev olarak basit bir şekilde 15 civarı fotoğrafta olanları anlatarak kendinizi videoya çekiyorsunuz. Evet o anda karşınızda birisi yok! yani korkmanıza veya heyecanlanmanıza gerek yok. Fakat onu birisi daha sonra açıp izleyecek yani birisine konuşmuş olacaksınız ve gerçek konuşma diyaloglarına başladığınızda artık daha önceden tecrübe etmiş olduğunuz için sorunsuz olarak konuşmanızı sağlayacak en güzel yöntemlerden biri de bu oluyor sanırım.

 

 • 15. gün: Yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan yeni 4 ders anlatıldı. Bu haftaya ait 7 ders’in gölgeleme antrenmanı yapıldı. O güne ait dersin bireysel çözümlemesi yapıldı. Bir önceki günün ve o güne ait derslerin dinleme antrenmanı yapıldı. Geçen haftaya ait derslerin unutulmaması için  aktivasyon antrenmanı ve yeni cümleler oluşturmayı sağlayan 2. Aktivasyon antrenmanı yapıldı.
 • 15. gün yorumum: Aslında daha önce birçok kez gördüğümüz bildiğimiz günlük dilde çokça kullanılacak basit kelime ve cümle kalıpları seçilmiş.  Gölgeleme antrenmanında tekrar ederken çoğu basit gelse de bazı yerlerde de takılmadım değil. Aslında daha önceleri defalarca gördüğüm ve okuduğum kelimeler ama hiç sesli olarak konuşmadığım için haftanın ilk günlerinde zorlanıyorum ama hafta sonuna doğru geldikçe artık oturuyor ve konuşmak kolaylaşıyor. Bu motivasyonla da çalışmak daha güzel ve zevkli hale geliyor.

 

 • 3. hafta: Her gün 7 dersin olduğu gölgeleme ve dinleme antrenmanları ve günlük derslerin bireysel çözümlemeleri devam etti. Aktivasyon antrenmanları ile geçen hafta işlenen derslerin ne kadar akılda kaldığını anlamak ve geliştirmek için çalışmalar yapıldı. 2. aktivasyon antrenmanı ile yeni cümle oluşturma çalışmaları  yapıldı. Bu hafta verilen, kendini video’ya çekerek bir yerden bir yere yol tarifi, birçok resmin anlatılması, kendimizden ve aile bireylerinden bahsetme ödevleri ile konuşma diyaloglarına hazırlık çalışmaları yapıldı.
 • 3. hafta yorumum: Her hafta yeni dersler ile günlük kullanılabilecek bir çok kelime ve cümle kalıpları öğreniyorum. Aktivasyon çalışmaları ile geçmiş çalışmalar pekiştirildiğinde hem kalıcılık sağlıyor hem de yeni cümle kurulumu çalışmalarında daha önce hiç karşılaşmadığım cümleleri bile oluşturabiliyor olmak gerçekten heyecan verici geliyor.

 

 • 22. gün: Bu haftaki konular biraz çoğaldı ve zorlaştı, yine her biri 10-15 arası cümleden oluşan 4 yeni ders anlatıldı ve ders süresi 20 dk.’ya çıktı. standart düzende, çözümleme, gölgeleme antrenmanı, bireysel çözümleme, dinleme antrenmanı, aktivasyon antrenmanı ve 2. aktivasyon antrenmanı şeklinde devam etti.
 • 22. gün yorumum: Günlük hayatta kullanılacak olan cümleler ile çalışılmaya devam ediliyor ve bunun çok daha verimli olacağı düşüncesindeyim.

 

 • 4. hafta : Çalışmalar, çözümleme, gölgeleme, bireysel çözümleme, dinleme ve aktivasyon çalışmaları şeklinde aynı düzende devam etti.
 • 4. hafta yorumum: Mevcut hayat şartlarından dolayı dersleri biraz aksattım, geçen haftadan kalan ödevi maalesef tamamlayamadım, üstüne bu haftanın ödevi de var ve ben dersleri 3-4 gün kadar geriden takip ediyorum.

 

 • 5. hafta : Çalışmalar, çözümleme, gölgeleme, bireysel çözümleme, dinleme ve aktivasyon çalışmaları şeklinde aynı düzende devam etti.
 • 5. hafta yorumum: Çalışmaların bu düzende planlanmış olması çok verimli, kısa süreli sıkmayan ders anlatımı, konuşma çalışması, bireysel çalışma ile kelimelerin cümlelerin üstünde çalışma, dinleme ve aktivasyon çalışmaları ile tekrar ve yeni cümle kurma çalışmaları bir dili öğrenebilmenin en verimli yollarından biri olmalı. Geçen haftadan kalan eksikliklerimi bu hafta sonunda ancak toparlayabildim, Öncesinden bir uyarı yapılmıştı, bir gün dersi kaçırırsanız ertesi gün mutlaka tamamlayın diye fakat maalesef ipin ucunu biraz fazla kaçırdım ve toparlaması gerçekten zor oldu.

 

 • 6 – 7 – 8. haftalar : Çalışmalar, çözümleme, gölgeleme, bireysel çözümleme, dinleme ve aktivasyon çalışmaları şeklinde aynı düzende devam ediyor.
 • 6 – 7 – 8. haftalar yorumum: İş yerinde yaşadığım problemler sonrasında işten ayrılmak zorunda kaldım. Bu süreçte dersleri maalesef zamanında ve doğru şekilde yürütemedim. 3 hafta kadar geriden geliyorum ve arayı da kapatmak istediğim için dersleri hızlı bir şekilde geçmeye çalıştım fakat hızlı hızlı geçtikçe faydası da azalmaya başladı. Fakat her hafta derslerin etkisini daha iyi anlıyorum. Anlatılan her konu bana daha da bilgi katıyor bunu çok iyi görebiliyorum fakat hala dizi izleyebilecek ya da sohbet edebilecek duruma gelmedim.

 

 • 9. hafta : 8 hafta süren konu anlatımları sona erdi, 9. hafta sadece aktivasyon antrenmanları ile geçti.
 • 9. hafta yorumum: Aktivasyon antrenmanları 1 hafta önceden işlenen konuların tekrar hatırlanması için Türkçe cümlelerin verilip, İngilizce çevirilerinin yazılması çalışması diye daha önce de anlatmıştım, bir diğer aktivasyon çalışması da daha önce gösterilen cümleler ile benzer yapıda ama tamamen farklı Türkçe cümlelerin İngilizce çevirilerinin yazılması çalışmaları ve her ikisinin de çok faydası olduğunu söyleyebilirim.

 

 • 10. hafta : 10. hafta dinlenme haftası ve hiç bir çalışma bulunmuyor.
 • 10. hafta yorumum: İş ya da ailevi sebepler ile zaman ayıramayıp derslerin ucunu bir kez kaçırınca toparlamak benim için çok zor oldu. Sürekli geriden gelmek zorunda kaldım ve bu yüzden de kursları hızlı hızlı geçmeye çalıştım ve bu da verimi azalttı. Bence her hafta 1 günlük boşluk bırakılsaydı, kişilerin durumuna göre 1 gün toparlanma, dinlenme ya da tekrar etmeyle geçebilirdi. Ben yine de fırsat buldukça eğitimi baştan alıp sindire sindire tekrar edeceğim. Çünkü yıllardır aradığım öğrenme metodunun bu olduğunu düşünüyorum

 

 • 11. hafta : Kursun eğitim kısmı tamamlandı, bundan sonrası için eğitimin devamı niteliğinde İngilizceyi daha fazla günlük hayata sokmak için gerekli olan ve yapılması gerekenler listelendi, izleme, dinleme, okuma ve yazma için haftalık planlama yapıldı.
 • 11. hafta yorumum: İşte bu noktada bile hala konuşma için hazırlıklar yapılıyor, bol bol hazır konuşma diyalogları dinlenip, tekrar edilip pratikler yapılıyor. Dizi izlemeye artık başlıyoruz ve izlenilen dizilerin %50 sini anlayıncaya kadar Türkçe ve İngilizce alt yazılı, %50’den sonrası için sadece İngilizce alt yazılı ve %80’i anlaşılmaya başlandığında ise sadece dinleyerek izlenmesi öneriliyor.

“Babilanka İngilizce Deneyimi” için 28 yorum

 1. Merhaba,
  Ben de sizden bir ay sonraki kursa başladım. Bugün 11. gün bitti. Bazı cümlelerin telaffuzunda zorlandım. Zaten işte çok yoruluyorum ancak inat etmekte kararlıyım. Mailinizden güç aldım zira bazen en basit şeylerde yaptığım hatalar için kendime çok kızıyordum. Birinci ödevimi bitirdim ve yarın videolarımı çekeceğim. Ben Babilanka’dan çok Mustafa beye odaklıyım. Çok gerçekçi, sakin ve kendine güzel bir yol seçmiş. Elbet bu kadar yoğun çalışmanın bize bir getirisi olacaktır. Başarılar dilerim.

   1. Merhaba ben elementary seviyesindeyim
    Bu kurs bitince yabancı bir filmi ingiliCe alt yazılı yüzde kaçını anlayabildiniz?

 2. Selamlar
  5.Haftadan sonra devam edebildiniz mi?Alacak olanlara önerir misiniz?Görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.Teşekkürler

  1. Selamlar,
   Maalesef işimle ilgili problem yaşadım ve işimden ayrılmak zorunda kaldım, bu süreçte kurstan ve bilgisayardan uzak kaldım. bu sebeple yazıyı güncelleyemedim. Şimdi yeniden derslere başladım ve aradaki farkı kapatmaya çalışıyorum. Henüz istediğim sonuca ulaşamadım ama bu yöntemle ulaşabileceğime inanıyorum.

 3. Merhaba,Ekim 2020 egitimini aldiginizi yazmissiniz,sureci adim adim islemissiniz,halen devam ediyomusunuz ve burayi surekli guncelliyomusunuz.Son olarak egitimden memnunmusunuz tavsiye edermisiniz

  1. Merhaba, bir önceki yorumumda da bahsettim;
   Maalesef işimle ilgili problem yaşadım ve işimden ayrılmak zorunda kaldım, bu süreçte kurstan ve bilgisayardan uzak kaldım. Bu sebeple yazıyı güncelleyemedim. Şimdi yeniden derslere başladım ve aradaki farkı kapatmaya çalışıyorum. Henüz istediğim sonuca ulaşamadım ama bu yöntemle ulaşabileceğime inanıyorum.

 4. Merhaba,
  Babilanka süreciniz devam ediyor mu? Şu ana kadar gördüğünüz dersler işinize yaradı mı? Aralık ayı kursu başlayacak ve kararsızım. İnternette de babilanka ile ilgili en detaylı yazı sizinki. 5. haftadan sonra nasıl devam etti? Tavsiye eder misiniz?
  İyi günler.

  1. Merhaba,
   Evet devam ediyor, ilk hafta bir tereddüt yaşadım ama en azından sonuna kadar devam edip görmem gerektiğine inandığım için devam ettim. Yukarıdaki yorumlarımda da bahsettiğim 6. haftada bir sıkıntı yaşadığım için ara verdim. Evet geçen 2 ay’da beni konuşturdu diyemiyorum ama kursu bitirdikten sonra bu metotla çalışmaya devam edersem sonuca ulaşabileceğime inanıyorum.

  1. Sonuç olarak hala öğrenme sürecindeyim. daha sıkı takip edebilirsem daha iyi olacağını düşünüyorum. Maalesef birileriyle sohbet edecek seviyeye gelemedim.

 5. deneyimlerinizin devamını paylaşabilir misiniz? Aralık ayı kursuna başladım şu an çok iyi gittiğini söyleyemem doğrusu. henüz 3 gün oldu ama sıkılmaya başladım.

  1. Yukarıda bahsettiğim sorunlardan dolayı birkaç hafta ara verdim ama tekrardan paylaşmaya devam edeceğim. ilk hafta bende benzer şekilde ne olacak ki böyle diye düşündüm ama ilerleyen haftalarda çok faydası olduğunu görmeye başladım. ilerleyen haftalarda Türkçe cümleler veriliyor ve İngilizceye çevirmeniz isteniliyor. örnek olarak: “Hiçbir şey bilmemesine rağmen soruyu cevapladı.” cümlesini gördüğümde, hadi canım bunu nasıl çevireyim dedim. Fakat geçmiş haftalarda benzer cümleler işlendiği için 30 sn. kadar düşündüm ve “Although he doesn’t know anything, he answered the question” şeklinde cevap yazdım ve doğru çıkınca çok şaşırdım, çok sevindim. Bunun gibi örnekleri kendimde gördükçe ben daha çok inanıp daha motive bir şekilde çalışmaya çalışıyorum.

  2. Merhaba Feray Hanım. aralık ayında kurs almaya başladığınızı yazmışsınız. Süreç nasıl ilerledi, devam edebildiniz mi acaba? Bende almak istiyorum ama çok kararsız kaldım.

  3. Merhaba, bende merak ediyorum, sıkıldım yazmışsınız sanırım bitirmişsinizdir,ne dıurumdasınız ve yorumunuz nedir?

 6. Merhaba güvenilir bir site olup olmadığı konusunda güvenim yok. Bu yüzden yazınızı okuyorum. Merak ettiğim şey anlamadığımız konuları tekrar dinleye biliyor muyuz veya ara vermek zorunda kaldık sıfırdan başlanıyor mu
  Yani eğitim videolarını istediğimiz zaman istediğimiz gibi izleyebilir miyiz

 7. Merhaba,
  Ben 2. ayı bitirdim ve 3. ayın içerisindeyim. Dersler offline ders, yani eğitmenin daha önceden kendi kendine anlatıp videoya kaydettiği dersler. Her gün sırayla açılıyor ve bir dersi bitirdikten sonra diğer derse geçebiliyorsunuz. istediğiniz zaman geçmişteki dersleri de izleyebilirsiniz, yukarıda az çok bahsettim birkaç hafta dersleri takip edemedim ve sonra kaldığım yerden devam ederek güncel günü yakalamaya çalıştım yani istediğim zaman istediğim dersi işleyebiliyorum. 3 aylık kurs dönemi bittikten sonra derslere erişim sonlanır mı, yoksa yine erişmeye devam edebilir miyiz? ben de bilmiyorum. Kurs bitiminde onunla ilgili de bir bilgi paylaşırım mutlaka.

  1. Merhaba,

   bu konuda ben hocaya sordum, kurs bitsede yaklaşık 1 yıl boyunca açık kalacakmış.

   Bilginize.

 8. Merhaba,

  Kursun 2 aylık eğitim süresi bittikten sonra kalan 1 ay için (aslında kalan öğrenme hayatınız boyunca) yapılması gerekenler ile ilgili bir planlama ve öneriler sunuluyor. Fakat hiçbir zorunluluk olmadığı ve zaman kısıtlaması da bulunmadığı için bu planlamaya hiç uymadım, bugün kendi işlerimi yapayım yarın yaparım, sonraki gün, bugün çocuklar ile ilgileneyim de sonra bakarım vb. diyerek geçti.
  Kursun faydasını gördüm, 1 kur seviye atladım diyebilirim ama hala İngilizce konuşabilir duruma gelmedim. Sanırım kötü bir öğrenciyim kabul ediyorum. Gerçekten çok disiplinli ya da gerçekten her gün bu işe ayırabilecek zamanınız varsa benden daha fazla ilerleyebilirsiniz.
  Eğitmen de en başından söylüyor. Kimse oturduğunuz yerden size bir dili öğretemez, sizin buna gerçekten zaman ayırmanız, çabalamanız, araştırmanız ve sık sık tekrar yapmanız lazım.

 9. merhabalar hocam şuanki durumunuz nedir ayrıca gölgelemede ne tür cümleler oluyor ve çözümlemeden kastınız nedir teşekkürler

 10. Merhaba,

  Tam kelime sayısını bulmak zor olabilir ama şöyle söyleyeyim. 56 ders var ve her derste ortalama 12 cümle var ve her cümlede ortalama 5-6 kelime var ama birbirinden farklı 2 kelime kullanılsa ortalama 1400-1500 kelime yapabilir.

 11. Merhaba sistemi tamamen bitirip faydalı bulan var mı ? Bende almayı düşünüyorum ama daha önce alan birinden memnuniyetini öğrenmek istiyorum

 12. Merhabalar eğitim sürecinizi tek tek takip ettim internette olumlu olduğu kadar olumsuz da yorum var siz süreci olabildiği kadar şeffaf değerlendirmeye çalışmışsınız bu bana güven verdi şu an ingilizce seviyeniz nedir ? Son görüşleriniz neler bu eğitimi almalı mıyım artık konuşabiliyor musunuz 🙂 Genel bir değerlendirme yaparsanız çok memnun olurum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.