covid-19

Covid-19 Koronavirüs Deneyimi

Koronavirüs Testim Pozitif Çıktı!

Evet maalesef bende Covid-19 Koranavirüs’e yakalananlardan biri oldum. Salgın başladığından, Ağustos başına kadar evde dört buçuk ay geçirdik, sonra hayat şartları gereği işyerine gidip gelmeye başladım, zaten dikkat ediyorduk ama her gün işe gidip gelmeye başlayınca daha dikkatli oluyorduk, kahve molaları ve yemekler dışında neredeyse hiç maskemi indirmedim, işe kendi arabamla gidip geliyordum ve arabanın içinde tek başıma olduğum halde bile maskemi nizami bir şekilde takmayı tercih ettim. Her ne kadar dikkat etsek de beklenen gün geldi çattı!

 

 

 • 18 Ekim Pazar : Sabah işyerinden bir arkadaşımdan Whatsapp mesajı geldi, covid-19 olduğunu ve aynı oda da oturduğumuz için bizlerinde test yaptırması gerektiğini söylüyordu. Perşembe ve Cuma günü ekip olarak beraber yemeğe gitmiştik! Hemen herkesle ilişkimi kestim, hanımı ve çocukları annesine bırakıp hastaneye gittim, durumu anlattım 2 gündür yüzümde hafif bir sıcaklık hissediyorum ve daha çabuk terliyorum dedim. Tomografi, kan tahlili ve sürüntü testi yapıldı. Tomografi temiz çıktı, ciğerlerde biri sorun gözükmüyor, diğer testlerin çıkması zaman alır beklemeyin biz size haber ederiz ayrıca şimdiden önlem için Mucovit-C isimli bir balgam sökücü veriyorum, sabah akşam kullanın virüsün ciğerlere inmesini engeller, içinde C vitamini de var bir nevi koruyucudur. Birde ağrı kesici veriyorum ihtiyaç duyarsanız kullanırsınız dedi. Eve geldim Mucovit-C’yi içtim. Yarım saat sonra 3 kez balgam çıkardım ve üçünde de az da olsa kanlı olarak gelince korktum! yarım limonu bir bardak suya sıkıp sabah akşam içmeye başladım. Başka ne yapabilirim diye bakındım, 2 kaşık bal, zencefil ve zerdeçalı karıştırıp sabah akşam yemeğe başladım, karışık çiğ kuruyemişten birer avuç attım ağzıma ve sevdiğim müzikleri dinleyerek modumu yüksek tutmaya çalıştım. Gün içerisinde ara ara balgam çıkarmaya devam ettim ama hepsi normaldi.

Mucovit-C

 

 • 19 Ekim Pazartesi : Bir gün öncesinin verdiği sıkıntı stres ve yemek yemeyi geçiştirmem sebebiyle diye düşündüğüm baş ağrısıyla kalktım, kahvaltılık bir şeyler atıştırdım, ilaç, limon, mandalina muz gibi meyveler ile günü geçiştirdim, her saat artan baş ağrısı akşam 6 ya doğru dayanılmaz duruma geldi. Mide bulantısından bir şey yemek istemiyordum ama baş ağrısı daha ağır bastırdığı için yiyecek bir şey hazırladım ama yarısını bile yiyemedim. Ağrı kesiciyi de içtim ve yarım saat içerisinde normale döndüm, kalan yemeği bitirip, evde sağa sola yürüyüşler yapıp, youtube’dan konser dinleyip moralimi yüksek tutmaya çalıştım.

 

 • 20 Ekim Salı : Gayet güzel uyandım, kahvaltı yaptım, negatif çıkacağı düşüncesiyle artık çocukları almaya giderim diye hazırlık yapmaya başladım ki öğleden sonra E-nabız’a test sonucu pozitif olarak düştü. Herkese haber ver, neyi nasıl yapacağız diye planlarken yine yüzde sıcaklamalar, anlık göğüs bölgesinde kısa süreli ağrılar, kıpırtılar başladı. Annem hemen eczaneden C vitamini, D vitamini ve Çinko alıp kapıya bıraktı, yanında tarhana çorbası, limon, yeşil biber ve sarımsak geldi ve hemen yiyip vitaminleri aldım. Eğer bana Perşembe veya Cuma bulaştıysa, ortalama 5 gün kuluçka süresi, Pazartesi Salı gününe denk gelecekti, biz en son Pazar sabah görüştük ama olsun belli olmaz diyerek hemen eşimi arayıp çocuklar ile birlikte test yaptırmasını istedim. Daha sonra apartman yöneticisine bilgi verdim, ben Covid-19 oldum çöpleri kapıya koymuyorum, 4-5 gün balkonda biriktirip sonra atacağım ayrıca apartmandaki herkes dikkatli olsun diye. Son bir hafta içerisinde kiminle iletişim kurduysam hepsini arayıp bilgi verdim, sizde test yaptırın diye, malum sosyal medya hesabımdan da atladığım birileri olabilir düşüncesi ile paylaştım. Bu süreçte iki yüze yakın destek mesajı aldım. Moralimi yükseltti, birçok arkadaşımdan bizde yakın zamanda atlattık, çok problem yaşamadık sende atlatırsın inşallah, bizde atlattık hatta evde 91 yaşındaki dedem bile bizle birlikte atlattı moralini yüksek tut şeklinde mesajlar aldım, bana bulaştıran arkadaşım kötü durumdaydı, zor nefes alıyordu ama morali yüksek tutmanın iyi olacağı düşüncesi ile ev içinde hafif egzersiz yapıp düşüncelerimi dağıtacak müzik ve oyunlarla geçiştirdim. Her boşta kaldığımda özellikle göğüs bölgesinde ve bacaklarımda belli belirsiz küçük ağrı ve sancılar hissediyordum. Gece uykusunu iyi alabilmek için 23’den önce yatağa girdim. Yatarken bakalım yarın sabah nasıl olacağım ne sıkıntılar başlayacak kuşkusu ile gözlerimi kapadım.

 

 • 21 Ekim Çarşamba : Sabah telefona uyandım, sağlık bakanlığı ekipleri aradı, ilaç getireceğiz bilginiz olsun diye. 1 saat içerisinde bir görevli kapıdan 1 kutu Favimol 200 mg bıraktı. Üstüne düzgünce yazmışlar 1. Gün sabah-akşam 8’er adet diğer 4 gün 3’er adet diye. Hemen kahvaltı yapıp 8 tane ilacı içtim. İnternetten baktım bu ne ilacı diye, ekşi yorumlarının çoğu, içtikten sonra daha kötü oldum şöyle yaptı böyle yaptılarla dolu! Eyvah! Dedim. İyiydik böyle, daha kötü olmayalım. Neyse ki gün içerisinde kötü hiçbir etki hissetmedim. Eşim haber verdi. Bizim testlerin hepsi negatif çıktı diye içim rahatladı. Tahminim muhtemelen doğruydu, Perşembe günü ekip olarak beraber gittiğimiz yemekte kaptım, Pazar sabahına kadar kuluçka süresi içerisinde olduğum için kimseye dağıtmadım. Sonrasında zaten kendimi karantinaya aldığım için kimseye bulaştırmadığımı düşünüyorum. Başkasına bulaştırmamak zaten ilk isteğimdi.

Favimol

 

Favimol2

 

 • 22 Ekim Perşembe : Sabah hafif göğüs ağrısı ve nefes borusundaki hırıltılarla uyandım, balgam çıkardıktan sonra hırıltılar geçti göğüs ağrısı gün içerisinde belli belirsiz devam etti. bacaklarımdaki eklem yerlerinde özellikle dizlerimde ağrılar başladı, çok şiddetli değil ama yürümemi yavaşlatacak kadar da etkiliydi. Aile hekimi aradı, durumumu sordu. Çalıştığım şirketten bir Covid-19 hızlı test kiti geldi. Kan numunesi ile 15 dk. içerisinde belli olanlardan, hemen denedim ama test sonucu tam belli olmadı belli belirsiz yarım çizgi şeklinde kaldı. Akşam saatlerine doğru sırtımda ağrı oluştu ama yatıp dinlenince o da geçti. ilacı ve vitaminleri aksatmadan kullanmaya devam ettim. yemeklerin yanında sarımsak, aralarda meyve, kuruyemiş, bal/zencefil/zerdeçal karışımını alarak bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalıştım.

Covid-19_Test1

 

 • 23 Ekim Cuma : Sabah yine boğazda biriken balgam ile uyandım, birkaç seferde anca çıkarabildim ve rahatladım. Ağrılar azalmış durumdaydı, belli belirsiz ve rahatsız edici durumda değildi. Sabah şirketten farklı bir Covid-19 hızlı test kiti daha geldi. Onu da denedim ve bu sefer net bir şekilde negatif çıktı. Sebebi hastalığı atlatmış olmam mı yoksa bu hızlı test kitlerinin güvenilmez olduğu mu tam anlayamadım. ilaçları içmeye, bağışıklığı güçlendirici şeyler yemeye devam ediyorum. ilk günden beri her gün mutlaka banyo yapıyorum ve bütün kıyafetlerimi değiştiriyorum. Bol bol su içtiğim için sürekli bardak değiştiriyorum, belki günde 7-8 farklı bardak değiştiriyorum. Akşamları yatmadan öncede diş fırçaladıktan sonra ağız suyuyla gargara yaparak boğaz bölgesinde olabilecek virüsleri temizlediğimi düşünüyorum. yattığım çarşaf, yastık kılıfı ve örtüyü 2-3 günde bir yıkayarak bulunduğum ortamlardaki virüsleri de temizlemeye çalışıyorum.

Covid-19_Test2

Covid-19_Test3

 

 • 24 Ekim Cumartesi : Bugün her şey normale döndü sayılır. Gün boyu herhangi bir ağrı, sızı ya da bir sıkıntı hissetmedim. Gün içerisinde ilaçları kullanmaya ve yediklerime dikkat ettim. Evin içinde hafif egzersiz yapıyorum. Temizliğe dikkat ettiğim için gün aşırı bulaşık, çamaşır çıkıyor onlarla da ilgilenirken fark etmeden zaman geçiyor zaten arta kalan zamanda da yine müzik dinleyerek ya da film izleyerek vakit geçiriyorum.

 

 • 25 Ekim Pazar : Bugün de yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Aile hekimi aradı yine durumumu sordu. Cuma gününe kadar karantinada olduğumu ve sonrası için tekrar testin nasıl yapılacağını sordum. Tekrar test yapmıyoruz cuma günü süreniz bittiği için çıkabilirsiniz dedi. Olur mu öyle şey. Kimisi 2 haftada atlatıyor tamam ama kimisi 3 hafta, kimisi 4 hafta sürüyor diyorlar. Ailem tekrar gelecek eve, şirkete gideceğim 200 kişinin içerisine. Ya hala pozitifsem? ya başkalarına da bulaştırırsam ? diye sordum. Maalesef Sağlık Bakanlığının böyle bir uygulaması yok. Aklınızda bir soru işareti kalmasın istiyorsanız kendiniz yine bir hastaneye gidip test yaptırabilirsiniz dedi. Cuma günü karantina süresi bittikten sonra tekrar hastaneye gidip test yaptıracağım…

 

 • 26 Ekim Pazartesi : Bugün de yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. ilk doktorun verdiği balgam sökücü ilacı ve sonradan aldığım C vitamini, D vitamini ve çinko haplarını kullanmaya devam ediyorum. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye azami dikkat ediyorum. Evde kullandığım her eşyayı yıkayıp, dokunduğum her yeri temizlik spreyi ve kolonyayla temizliyorum.

 

 • 27 Ekim Salı : Bugün de yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. ilaçları kullanmaya devam ediyorum. Sabah aile hekimliğinden aradılar durumumu sordular. Cuma günü karantina sürem doluyor evin dezenfekte edilmesi gerekiyor ne yapmak gerekir diye sorduğumda belediyelere sorabilirsiniz. denildi. Alo 153’ü aradım durumu anlattığımda bu konuya ilçe belediyeleri bakıyor orayı arayın dediler. İlçe belediyesini aradım, durumu tekrar anlattım. Maalesef özel mülke giremiyoruz isterseniz binanın dezenfekte edilmesi için kayıt açabiliriz dediler. Apartman yönetimi ile görüşeyim öyle kayıt açalım dedim. Sonuçta iki haftadır evden dışarı adımımı atmadım. Evin dezenfekte edilmesi için bir çözüm bulmam gerekiyordu, internetten araştırarak özel bir şirket ile anlaşıp evi dezenfekte etmeyi düşünürken bir arkadaşım, ünlü custom motorcu Tarhan Telli’nin yeni kurduğu medical firmasında dezenfektan için kullanılan oda bombası denilen bir ürünü var. Odanın ortasına şişeyi bırakıp pimine basıyorsun 2 dk. içerisinde oda buharla doluyor eve 5 dk. sonra odayı havalandırıyorsun, oda tamamen dezenfekte oluyor. Ona bir bak dedi. Aklıma yattı ama araştırmam gerek.

 

 • 28 Ekim Çarşamba : Bugün de yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. ilaçları kullanmaya devam ediyorum. Yediklerime dikkat edip evde az çok egzersizler yapmaya çalışıyorum. Sabahtan Tarhan Telli’ni medical sitesine girip ürünü aradım, inceledim ve fiyatı da uygun olduğu için almaya karar verip 5 adet sipariş verdim. https://ttmedicalgroup.com/dezenfektan-oda-bombasi-200-ml ürünler gelip kullandığımda tekrar yorumlarımı yazarım.

 

 • 29 Ekim Perşembe : Bugün de yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. vitaminleri kullanmaya devam ediyorum. Yediklerime dikkat edip evde az çok egzersizler yapmaya çalışıyorum.

 

 • 30 Ekim Cuma : Bugün karantinadaki son günüm. Yine normal şekilde uyandım ve yine gün içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Vitaminleri kullanmaya devam ediyorum. Yediklerime dikkat edip evde az çok egzersizler yapmaya çalışıyorum. TT Medical sitesinden sipariş verdiğim dezenfektan ürünü geldi. Yanında çok hoş 2 adet maske ve 1 adet el dezenfektan spreyi hediye olarak göndermişler.

TT Medical

 

 • 31 Ekim Cumartesi : Bu sabah hastaneye gidip kontrol yaptırdım. Tomografi çekildi ve ciğerler temiz çıktı. Kan tahlili temiz çıktı ve kanın pıhtılaşma oranı ile ilgili bir yükselme görülmediği için kan sulandırıcı kullanmama gerek duyulmadı. Özellikle sürüntü testi de yaptırdım. Doktor yapmaya gerek duymadı, pozitif çıksa bile 2 haftadan sonra bulaştırıcılığınız kalmıyor dedi ama ben yine de özellikle yaptırdım ama sonuçları bugün çıkmadı. Eve gelince evi süpürüp silip dezenfekte ettim. TT Medical’dan aldığım dezenfektan oda spreyleri buhar değil, oda spreyi formundaymış. Aynı sinek ilacı sıkar gibi evin her yerine, özellikle çok kullandığım ortamlara bol bol sıktım. Ortalama 90m2 2+1 ev için 3 kutuyu bitirdim. balkona çıkıp 10 dk. kadar kapalı beklettikten sonra kapı ve pencereleri açıp yarım saat kadar havalandırdım. sonrasındaki birkaç saat kadar evin içinde gayet hoş bir koku kaldı ve sonra zamanla azaldı.

 

 • 01 Kasım Pazar : Bugün sürüntü testi de negatif olarak çıktı ve artık çok şükür atlattım. Eşimi ve çocuklarımı eve getirmeden önce Eti Maden’in yeni ürünü Bortam’dan aldım. Dokunduğum bütün kapı kolları, düğmeler gibi bütün yüzeylere hatta TT Medical’dan aldığım dezenfektan gibi evin her yerine sıktım. Evi iyicene havalandırdıktan sonra yine evde bir süre hoş bir koku bıraktı. Fakat sonradan fark ettim ki sıktığım yüzeylerde ve yerlerde kalıntıları kaldı. Hatta parkelerde ayaklarım hafif kaydı ve 2 kere sildikten sonra etkisi geçti.

“Covid-19 Koronavirüs Deneyimi” için 5 yorum

 1. keske bende ogle atlata bilseydim …cigere indi zature sonra 8 gun hastane…sigaram yok icki yok..en az 25 yil futbol…..ve nerdeyse 1 yil oldu hala agrisi sizisi devam ediyor…sukurtabiki rabbime..

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.