Windows 10

Windows 10 Sandbox

Windows 10 Sandbox Özelliği

Windows 10 1903 güncellemesi ile birlikte Windows Sandbox özelliği kullanıma sunuldu. Windows Sandbox’ın temel önceliği güvenliği arttırmak.

Adından da anlaşılabileceği gibi Windows Sandbox, internet üzerinde yapılacak test işlemleri, bilinmeyen uygulamaların tehlikeli olup olmadığını anlamak ya da benzeri geçici test işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilmek için bir işletim sistemi ortamı sunmaktadır.

IT Pro’lar olarak daha önce bu tarz işlemler için sanal makineler kullanıyorduk. Windows Sandbox, Container altyapısını kullandığı için hem mevcut işletim sisteminden izole bir şekilde çalışarak güvenliğinizi sağlıyor hem de birkaç saniye içerisinde çalışır duruma geldiğinden daha verimli bir çalışma ortamı sağlıyor. Sandbox’ı açıp çalışmanızı yaptıktan sonra sandbox’ı kapattığınızda bütün dosyalar ve yapılan işlemler siliniyor ve sandbox’ı her açtığınızda size yeni bir işletim sistemi ortamı sağlıyor.

 

Windows 10 Sandbox için Gereksinimler

Windows 10 Sandbox kurulumu için gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Windows 10 Pro veya Enterprise 1903 ve üzeri işletim sistemi
  • AMD64 işlemci mimarisi
  • BIOS üzerinde sanallaştırma özelliklerinin açık olması
  • En az 4 GB Bellek (Önerilen 8 GB)
  • En az 1 GB boş disk alanı (Önerilen SSD)
  • En az 2 işlemci çekirdeği (Önerilen Hyperthreding ile 4 İşlemci çekirdeği)

Windows 10 Sandbox Kurulumu

  • Fiziksel bilgisayar üzerinde kullanılacaksa, BIOS üzerinde Virtualization özellikleri etkinleştirilir.
  • Sanal bilgisayar üzerinde kullanılacaksa, aşağıdaki PowerShell komutu çalıştırılır.

  • Turn Windows Features on and off içerisindne Windows Sandbox kurulumu yapılır ve bilgisayar yeniden başlatılır.

Windows_Sandbox_01

Windows 10 Sandbox Kullanımı

Başlangıç menüsünden Windows Sandbox uygulaması kullanılabilir.

Windows_Sandbox_02

 

Windows Sandbox uygulaması çalıştırıldığında birkaç saniye içerisinde sanal bir işletim sistemi hazır hale gelir ve istediğiniz uygulamayı bu sanal masaüstüne kopyalayıp çalışma yapabilirsiniz.

Windows_Sandbox_03

 

Çalışma bittikten sonra Windows Sandbox’ı kapattığınızda yaptığınız bütün işlemler silinecektir. Windows Sandbox’ı kapattığınızda bununla ilgili bir uyarı alırsınız.

Windows_Sandbox_04

 

“Windows 10 Sandbox” için 1 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.