Windows 10

Windows Komut Satırı Aracı Terminal 1.0

Windows Terminal

Windows_Terminal_01

Microsoft, geçen yıl Build Devoloper Conference’da duyurduğu Windows Terminal 1.0’ı 19.05.2020 tarihinde kullanıma sundu.

 

Bu yeni komut satırı aracı olan Windows Terminal ile Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell gibi komut satırı araçları bir arada kullanılabilir duruma geldi. Ayrıca Terminal içerisinde sekmeler (Tab), bölmeler (SplitPane) ve çoklu oturum gibi yeni özellikler eklenerek daha fazla kullanım esnekliği getirilmiş durumda.

 

Windows Terminal Kurulumu

Windows Terminalin stabil versiyonunu Microsoft Store üzerinden veya GitHub’dan (https://github.com/microsoft/terminal) kurabilirsiniz.

Windows_Terminal_02

 

Windows Terminal Özellikleri

  • Yeni sekme (Tab) açmak: Ctrl + Shift + T tuş kombinasyonu ile yeni sekme (Tab) açılabilir.
  • Sekme (Tab) kapatma: Ctrl + Shift + W tuş kombinasyonu ile mevcut sekme (Tab) kapatılır.
  • Yeni bölme (SplitPane) açmak: Alt + Shift + D tuş kombinasyonu ile yeni bölme (SplitPane) açılabilir.
  • Ekranı Şeffaflaştırmak için: Ctrl + Shift + Mouse’un üzerindeki topu aşağı çekerek ekran şeffaflığını ayarlayabilir.

 

Settings düğmesi ile açılan settings.JSON dosyasında yapılacak custom değişiklikler ile terminale bazı ek özellikler eklenebilir. (https://github.com/microsoft/terminal/blob/master/doc/cascadia/SettingsSchema.md)

 

 

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.