Windows Server 2016

Windows Server 2016 Docker Kurulumu

Docker

Docker, 2013 yılında başlayan Konteyner ve Konteyner yönetimi üzerine çalışan bir şirkettir. Windows ve Linux işletim sistemleri için şirket içi ve bulut ortamlarında konteynerler ile çalışmanızı sağlar.

 

Docker Nedir?

Docker, Yazılım geliştirme ve paketleme süreçlerinde standart sağlamak amacıyla ortak bir model sağlayan, açık kaynaklı araçlar, çözümler ve bulut tabanlı hizmetlerin bütünüdür. Docker Konteyner olarak da adlandırılan bu standartlaşmış birim. Çalıştırılması gereken her şeyi içeren, eksiksiz bir dosya sistemine sahip bir yazılımdır.

Docker Konteynerler Docker Engine ve Docker platformu üzerinde çalışır. Docker Konteyner oluşturmak, çalıştırmak ve göndermek için komutlara sahiptir. Çalıştığı ortama bakılmaksızın, her zaman aynı şekilde çalışmasını sağlar.

Docker Konteynerler, Sanal makinelere benzer şekilde çalışır fakat daha taşınabilir ve verimli çalışmasını sağlayan farklı bir teknolojiye sahiptir. Konteynerler uygulama ve bağımlı olduğu bileşenleri içerir, ancak kernel’i diğer konteynerler ile paylaşır. Her Docker Konteyner, ana bilgisayar işletim sistemindeki kullanıcı alanında, yalıtılmış bir işlem olarak çalışır.

Docker Konteyneler, konteynerlerin tüm temel Linux dağıtımlarında ve her işletim sistemini destekleyen Microsoft işletim sistemlerinde çalışmasına izin veren açık standartlara dayanır. Belirli bir altyapıya bağlı olmadıkları için Docker konteynerler herhangi bir bilgisayarda, herhangi bir altyapıda ve herhangi bir bulut üzerinde çalışabilir.

Daha önce Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan docker platformu Windows Server 2016 ile birlikte Windows işletim sistemi ile birlikte ücretsiz olarak kullanılabilir duruma geldi. İşletim sistemi kernel’i Konteynerler ile paylaşıldığı için Windows Konteynerler sadece Windows işletim sistemi üzerinde, Linux Konteynerler sadece Linux işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Windows üzerinde konteynerleri yönetmek için Docker Tool Set veya PowerShell kullanılabilir.

 

Windows Server 2016 üzerinde Docker Kurulumu

Docker Windows Server işletim sistemi içerisinde var olan bir rol veya özellik değildir. PowerShell Gallery’de Microsoft tarafından yayınlanan DockerMicrosoftProvider olarak adlandırılan paket sağlayıcısı üzerinden Docker’ın en son versiyonu indirilip kurulabilir. Docker kurulmadan önce Windows Server Containers rolünün kurulması gerekmektedir. Detaylı Bilgi için : Windows Server 2016 Containers Kurulumu

 

Aşağıdaki PowerShell komutu ile DockerMsftProvider kurulumu yapılır.

Docker_Kurulumu_01

 

Aşağıdaki PowerShell komutu ile Docker’ın en son versiyonu kurulur.

Docker_Kurulumu_02

 

Son olarak sunucu restart edilir.

Docker_Kurulumu_03

 

Docker’ı ilerleyen zamanlarda Update etmek isterseniz;

Aşağıdaki PowerShell komutu ile mevcut kurulu versiyonu kontrol edebilirsiniz.

Docker_Kurulumu_04

 

Aşağıdaki PowerShell komutu ile yayınlanmış en son Docker versiyonunu bulabilirsiniz.

Docker_Kurulumu_05

 

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra aşağıdaki PowerShell komutu ile update işlemi yapılır.

Docker_Kurulumu_06

 

Update işleminden sonra aşağıdaki PowerShell komutu ile Docker servisi başlatılır.

Docker_Kurulumu_07

 

Docker ile Konteyner yönetimi ile ilgili detaylı bilgi için: Docker ile Windows Server 2016 Container Yönetimi

“Windows Server 2016 Docker Kurulumu” için 2 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.