Windows 10

Windows Paket Yöneticisi WinGet

WinGet

WinGet_01

 

Linux ve Unix’ten aşina olduğumuz paket yöneticisi, 19 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Windows 10 için de kullanılır duruma geldi. Microsoft’un yeni paket yöneticisi WinGet ile komut satırından internet üzerinden bir uygulamayı bulup, indirip kurabilir, yüklü bir uygulamayı upgrade edebilir ya da kaldırabilirsiniz.

 

WinGet Kurulumu

WinGet kurulumunu, Windows 10 Insider’a katılarak yükleyebilir veya Github’dan (https://github.com/microsoft/winget-cli) indirip kurabilirsiniz. (WinGet için minumum Windows 10 1709 versiyonuna sahip olmak gerekir.)

 

WinGet Komutları

WinGet ile kullanılabilir komutların listesi aşağıdaki gibidir. Uygulama güncelleme ve kaldırma ile ilgili komutlar şimdilik kullanılabilir durumda değil ama ilerleyen zamanlarda eklenecektir.

WinGet_02

 

WinGet Search komutu ile Microsoft kaynaklarında bulunan uygulamaları arayabilirsiniz.

WinGet_05

 

WinGet_03

 

WinGet Install komutu ile istediğiniz uygulamayı hızlı ve kolay bir şekilde bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

WinGet_04

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.