Windows Server 2016

Windows Server 2016 Hyper-V Hot Adding Feature

Windows Server 2016 ile birlikte gelen Hot Adding Feature (Hot Add Memory – Hot Add Network Adapter) özellikleri nedir?

 

Sanal makine çalışırken, birçok sanal makine ayarı değiştirilemez. İşlemci gibi bir sanal donanım eklemek sanal makine çalışmasında problemlere sebep olur. Windows Server 2016 ile birlikte 2. Nesil sanal makineler için, sanal makine çalışırken bellek ve network kartı ekleme özelliği sunuldu.

 

Hot Add Memory

Hyper-V üzerinde kullanılan dinamik bellek ile sanal makinenin ihtiyacı olacak en düşük ve en yüksek bellek miktarları belirlenerek sanal makinenin ihtiyacı olduğu kadarını kullanması sağlanır. Böylece bellek kaynakları da daha verimli şekilde kullanılmış olur. Fakat bazı sistemler için bu durum uygun olmayabilir. Örneğin Microsoft SQL Server veya Microsoft Exchange Server, performansı optimize etmek için mevcut bellek miktarının büyük kısmını cache’ler bu sebeple dinamik bellek kullanımı için uygun değildirler.

Hot add memory, dinamik bellek kullanımına uygun olmayan sanal makineler için sanal makine çalışırken bellek ekleme özelliği sağlar. Böylece öngörülmeyen iş yükü fazlalığı sebebiyle, yetersiz bellek problemi yaşayan sanal makineler için bellek ekleyerek, performans problemleri çözülebilir.

 

Hot Add Network Adapter

Hyper-V’nin önceki sürümlerinde, sanal makine çalışırken bir network kartının bağlı olduğu sanal switch değişikliği yapılabilirdi. Windows Server 2016 ile birlikte çalışan bir sanal makineye, network kartı ekleyebilme ve çalıştırma desteği geldi.

Bu özellikler, yaşanılan problemlere ve kapasite artışı gibi ihtiyaçlara karşı, hizmet kesintisi yaşamadan daha hızlı çözüm ve yönetimsel kolaylıklar sağlar.

“Windows Server 2016 Hyper-V Hot Adding Feature” için 3 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.