Windows Server 2016

Windows Server 2016 Hyper-V Nested Virtualization

Hyper-V Nested Virtualization Nedir?

Windows Server 2016 ile birlikte gelen bu özellik iç içe sanallaştırma desteği sunmuştur.

 

Hyper-V üzerinde bulunan bir sanal sunucuya Hyper-V rolünü yükleyerek üzerinde yeni sanal sunucular oluşturabilmenizi sağlar. Gerçek kullanım senaryoları için pek ihtiyaç olmayacağı düşünülse de eğitim ve test ortamları için faydalı olabilmektedir.

 

Nested Virtualization’ı Etkinleştirme.

Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal sunucuda Nested Virtualization’ı etkinleştirmek için, Hyper-V sunucusu üzerinde bir PowerShell komut çalıştırmanız yeterlidir. “-VMName” parametresinin yanına Hyper-V kurulumu yapacağınız sanal sunucunun adını yazmanız gerekmektedir.

Nested_Virtualization_01

 

Nested Virtualization ile bir sanal sunucuda Hyper-V kurulumu yaptıktan sonra test amaçlı çalıştırdığınız sanal makinelerde External ağa ile dışarıya erişim sağlamak isterseniz ağ paketleri engellenir. Bunun için sanal olarak kurulan Hyper-V sunucusu üzerinde “Mac Address Spoofing” etkinleştirmeniz gerekir. Sanal sunucular Private veya Internal ağa bağlıysa buna gerek yoktur.

Nested_Virtualization_02

 

Nested Virtualization ile bir sanal sunucuda Hyper-V kurulumu yaptıktan sonra aşağıdaki özellikler devre dışıdır.

  • Virtualization Based Security
  • Device Guard
  • Dynamic Memory
  • Hot add Static Memory
  • Checkpoints
  • Live Migration
  • Save or Restore State

“Windows Server 2016 Hyper-V Nested Virtualization” için 2 yorum

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.