MacOsXSnowLeopard

Mac Os X Time Server Ayarı

Şirketimizde kullanılan Macintosh bilgisayarları domain ortamına dahil ettiysek zaman zaman login olamama yada Macintosh bilgisayarlardan ortak alanlara bağlanamama gibi problemlerle karşılaşabiliriz.

Domain Controller ile Client arasındaki authentication işleminin 5 dk. gibi bir süreden fazla olması halinde karşılaştığımız bu problemler için client bilgisayarın time server ayarını değiştirmek gerekmektedir.

Windows tarafında domaine alınan bir bilgisayar zaten otomatik olarak time serverını domain controller yapar ve problemsiz olarak işleyişine devam eder. Domaine alınan Macintosh bilgisayarlar ise time server ayarını otomatik olarak düzeltmez ve üzerinde tanımlı olan 3 time server’dan (time.apple.com, time.asia.apple.com, time.euro.apple.com) birinden almaya devam etmektedir. Bu durumda şirket domaininde kullandığımız saat ile Macintosh bilgisayarlar arasındaki saat farkı 5 dk.’yı geçebilmektedir.

Macintosh bilgisayarların time server ayarını değiştirmek için terminal üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir.

sudo systemsetup -setnetworktimeserver 10.10.10.7

 

Bir cevap yazın

Yapacağınız yorumlar için, aşağıda verdiğiniz bilgileriniz ve IP adresiniz kaydedilecektir. KVKK kapsamında bu bilgiler başkaları ile paylaşılmayacak olup, yapacağınız yorumlar içerisinde suç teşkil edecek bir unsur bulunması durumunda, saklanan bu bilgileriniz yetkili kişi ve kuruluşlar ile paylaşılacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.